Mustangs earn podium finishes on first day of state ski meet

Friday, February 21, 2020 - 09:47
  • Chugiak senior Adrianna Proffitt, right, who placed third in the 5-kilometer freestyle race, leads East junior Mamie Johnson up a hill on Day 1 of the state high school cross country skiing championships at Kincaid Park on Thursday, Feb. 20, 2020. (Bill Roth / ADN)

Chugiak’s Adrianna Proffitt and Michael Earnhart put themselves in contention for state Skimeister titles with third-place finishes Thursday at the ASAA/First National Bank Alaska State Nordic Ski Championships at Kincaid Park.

Earnahart, a junior, finished 30.3 seconds behind Service’s Alexander Maurer in the boys 7.5-kilometer individual start freestyle race, while senior Proffitt was 38.9 seconds behind West Valley’s Kendall Kramer in the girls 5-kilometer race.

Read more at the Anchorage Daily News.

Individual racing continues Friday with mass start classic technique races starting with the boys at 11 a.m. followed by the girls at 1 p.m. There will be an awards ceremony at 6 p.m. at Dimond High for individual results based on the first two days of competition. Saturday’s racing will be mixed technique relays.

Chugiak’s boys and girls teams were in fourth place overall heading into Saturday, while the Eagle River girls were sixth and the Eagle River boys were 14th.

Eagle River’s Emily Walsh placed 12th in Thursday’s girls race. Alex Carl was the top Eagle River boy in 47th Thursday.

For complete results, visit anchoragenordicski.com.

Girls team scores

1) Service 59:32.8; 2) West Valley 1:00:07.8; 3) West 1:01:22.2; 4) Chugiak 1:05:31.1; 5) Dimond 1:06:20.2; 6) Eagle River 1:06:47.9; 7) South 1:07:17.0; 8) Palmer 1:08:45.7; 9) Soldotna 1:09:06.2; 10) Homer 1:11:19.8; 11) Colony 1:11:24.8; 12) Kenai 1:11:28.4; 13) Grace Christian 1:13:19.1; 14) Lathrop 1:20:28.2; 15) Bartlett 1:28:31.0.

Girls 5K freestyle (top 20)

1) Kramer, Kendall (WV) 13:50.5; 2) Druckenmiller, Maggie (WV) 14:27.6; 3) Proffitt, Adrianna (Chu) 14:29.4;l 4) Eski, Ivy (West) 14:32.5; 5) Witter, Tatum (Ser) 14:36.6; 6) Tobin, Garvee (Ser) 14:54.6; 7) Flora, Marit (Ser) 14:56.3; 8) Schwartz, Meredith (Ser) 15:05.3; 9) Legate, Sammy (West) 15:20.1; 10) Haas, Abigail (Lath)15:30.2; 11) Brubaker, Neena (Ser) 15:31.9; 12) Walsh, Emily (ER) 15:32.8; 13) Coniglio, Morgan (West) 15:33.2; 14) Whitaker, Maggie (WV) 15:40.3; 15) Young, Lucy (South) 15:55.2; 16) Nedom, Maria (West) 15:56.4; 17) Erickson, Emily (Dim) 16:03.1; 18) Personius, Hjelle (WV) 16:09.4; 19) Presler, Mallory (WV) 16:10.1; 20) Daigle, Autumn (Hom) 16:11.6. Other Chugiak-Eagle River: 25) Nelson, Claire (ER), 16:34.5; 27) Dennis, Kiley (Chu) 16:38.9; 29) Cryder, Hannah (Chu), 16:45.7; 35) Hendrychova, Anezka (ER), 17:05.1; 42) Ruehle, Elizabeth (ER), 17:35.5; 43) Amundson, Kaleigh (Chu), 17:37.1; 51) Ripp, Laura (ER), 18:04.7; 60) Smedley, Kali (Chu), 18:25.7; 64) Goodwin, Mary (ER), 18:31.5; 79) Casey, Patricia (Chu), 19:54.8;

Boys team scores

1) Service 1:11:59.2; 2) West Valley1:12:20.8; 3) West 1:14:22.6; 4) Chugiak 1:14:42.7; 5) Dimond 1:16:16.0; 6) Soldotna 1:18:48.7; 7) Palmer 1:19:08.2; 8) Lathrop 1:19:47.1; 9) South 1:20:15.3; 10) Colony 1:20:22.1; 11) Grace Christian 1:20:50.7; 12) East 1:23:56.9; 13) Kenai 1:25:59.8; 14) Eagle River 1:29:27.3.

Boys 7.5K freestyle (top 20)

1) Maurer, Alexander (Ser)17:08.3; 2) Difolco, Eric (WV) 17:23.1; 3) Earnhart, Michael (Chu) 17:38.6; 4) Hinds, Peter (Dim) 17:56.2; 5) Maves, Aaron (West) 18:05.0; 6) Walling, Joseph (Pal) 18:08.5; 7) Power, Aaron (Ser) 18:12.3; 8) Buth, Luke (WV) 18:14.2; 9) Power, Joel (Ser) 18:14.4; 10) Baurick, Josh (WV) 18:19.2; 11) Ulbrich, Hayden (Ser) 18:24.2; 12) Laker-Morris, Jordan (WV) 18:24.3; 13) Baurick, Dale (WV) 18:35.8; 14) Eggener, Mark (West) 18:40.5; 15) Walters, Bradley (Sol) 18:43.8; 16) Martin, Kelly (West) 18:46.8; 17) Blei, Porter (Chu) 18:47.5; 18) tie, Goltz, Noah (West) and Chisholm, Liam (West) 18:50.3; 20) Connelly, Michael (Chu) 18:56.1. Other Chugiak-Eagle River: 26) Beiergrohslein, Max (Chu), 19:20.5; 41) Renner, Konrad (Chu), 20:15.0; 47) Carl, Alex (ER), 20:21.8; 54) Bay, Curtis (ER), 20:36.4; 83) Cryder, Sam (Chu), 23:15.0; 87) Posthumus, Cole (ER), 24:03.6; 89) Baker, Joshua (ER), 24:25.5; 91) Kimball, Garrett, (ER), 24:56.4; 93) Heavener, Jacob (ER), 26:27.2

Facebook comments