Eagle River, Chugiak runners among the best at Bartlett

Sunday, September 1, 2019 - 12:27
  • Eagle River’s Emily Walsh leads Chugiak’s Adrianna Proffitt up a hill during the varsity girls race at the Bartlett State Preview Cross Country Meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. (Matt Tunseth / ADN)
  • From left, Chugiak’s Hyrum Nelson, Dimond’s Sonny Prosser and Anchorage Christian’s Tristian Merchant run together nearly the start of the boys varsity race at the Bartlett State Preview Cross Country Meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. Prosser finished the 5-kilometer course in 15 minutes, 6.2 seconds to break the course record set by Kodiak’s Levi Thomet in 2014. Merchant finished second and Nelson was third. (Matt Tunseth / ADN)
  • Chugiak’s Brandon Davis (119) runs with a pack of runners near the start of the Bartlett State Preview cross country meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River’s Claire Nelson, right, leads teammate Kiara Sherman (335) and Dimond’s Delainey Zock during the Bartlett State Preview cross country meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Runners in the girls varsity race leave the starting area during the Bartlett State Preview Cross Country Meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. (Matt Tunseth / ADN)
  • Chugiak’s Hyrum Nelson nears the finish line of the boys varsity race at the Bartlett State Preview cross country meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • From left, Chugiak’s Hyrum Nelson, Dimond’s Sonny Prosser and Anchorage Christian’s Tristian Merchant run together nearly the start of the boys varsity race at the Bartlett State Preview Cross Country Meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. Prosser finished the 5-kilometer course in 15 minutes, 6.2 seconds to break the course record set by Kodiak’s Levi Thomet in 2014. Merchant finished second and Nelson was third. (Matt Tunseth / ADN)
  • Chugiak’s Adrianna Proffitt (126) leads teammates Breanna Day (over Proffitt’s right shoulder) and Brooklynn Gould (over her left) near the start of the Bartlett State Preview cross country meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Dimond’s Sonny Prosser crosses the finish line to win the boys varsity race at the Bartlett State Preview Cross Country Meet on Saturday, Aug. 31, 2019 at Bartlett High. Prosser finished the 5-kilometer course in 15 minutes, 6.2 seconds to break the course record set by Kodiak’s Levi Thomet in 2014. (Matt Tunseth / ADN)

Sometimes both the tortoise and the hare are winners.

Eagle River’s Emily Walsh and Dimond’s Sonny Prosser used dramatically different strategies to reach the top of the podium Saturday at the annual State Preview cross country running meet at Bartlett High. While Walsh went the “slow and steady” route to grind down her competition, Prosser sped away from his pursuers and never looked back.

Walsh said her goal was to run “even splits” throughout the race rather than going out fast and trying to hold on.

“It’s good to learn to pace yourself,” said Walsh, who outran Chugiak’s Adrianna Proffitt by 14 seconds.

The junior said head coach Jacob Bera recently shared some statistics with the team showing how going out fast can often hinder a distance runner’s overall time. So Walsh — who prefers to run at the front — said she decided to slow down a bit Saturday and try to maintain an even pace throughout the course.

“I was like, ‘I’m going to try that,” she said.

The plan worked, as the junior won in 18:31, just one second off her personal best on the course — which also happens to be the fifth-fastest time on the state course in history.

South freshman Robyn Miller was third in 18:59. The Wolverines’ Ava Earl — an accomplished singer-songwriter who finished one spot behind Walsh at last year’s Division I state meet — skipped the meet to perform at a music event Outside.

Walsh said the course — which is identical to the state meet layout — was in great shape Saturday after light overnight rains knocked down the dust and smoke but didn’t leave a muddy mess behind.

“It was fun,” she said.

Proffit’s personal best run led Chugiak to a second-place team finish behind South, with Mustangs senior Breanna Day clocking a 19:34 to finish fifth. A pair of Chugiak freshmen also had strong performances, with Campbell Peterson finishing 23rd in 21:02 and Addison Capozzi 29th in 21:16. Brooklynn Gould was 33rd for Chugiak, followed by Kiley Dennis (45th) and Lindsey Gerlach (55th).

Wolves junior Claire Nelson joined Walsh in the top 10 by placing seventh in 19:55, while Kiara Sherman was 26th and Mary Goodwin placed 31st.

While Walsh was cruising to victory, the competitors in the boys varsity race were doing everything they could just to keep Prosser in sight.

It didn’t happen. The star senior set a new course record of 15 minutes, 7 seconds to lower the mark set by Kodiak’s Levi Thomet in 2014 by more than three seconds.

Nobody was more surprised than Prosser, who carved more than 30 seconds off his personal best on a cool, cloudy day.

“That was not the plan at all,” said Prosser, a who was last year’s Division I state runner-up to Chugiak’s Daniel Bausch. “I just went for it.”

After just a kilometer, Prosser began to pull away from his talented pursuers, including Anchorage Christian’s Tristian Merchant (the 2018 Division II state champion) and Chugiak’s Hyrum Nelson. Nelson said Prosser’s move was both unexpected and unmatchable — and said Prosser’s strategy looked the same from behind as it did the front.

“He just went for it,” Nelson said.

Prosser never tired, finishing 22 seconds ahead of Merchant — whose official time of 15:29 is now tied with Bausch for the third-fastest behind Prosser and Thomet.

Nelson was third in 15:50, also good enough to make the list of 20 fastest times in course history posted near the finish line.

Nelson said he was inspired both by setting a new PR and seeing Prosser’s progression.

“If he can break it, I can break it,” he said.

Nelson and his Chugiak teammates still had plenty of reason to celebrate after matching the girls team with a second place finish. The Mustangs’ top five runners finished in the top 17 spots and Chugiak had six athletes run under 18 minutes. Michael Earnhart (16:42) was sixth, Max Beiergrohslein (16:55) was 10th, Jacob Lestina (17:03) was 13th and Will Gerlach (17:18) was 17th. Junior Mikey Connelly finished 33rd for Chugiak, while freshman Brandon Davis debuted in 67th.

Eagle River senior Michael Olson placed 24th as the lone Wolves runner in the boys varsity race.

Bartlett State Preview Meet

Aug. 31, 2019

Bartlett High

5 kilometers

Varsity Boys

1. Santiago Prosser; Dimond 15:07 2. Tristian Merchant; Anchorage Christian 15:29 3. Hyrum Nelson; Chugiak 15:50 4. Kaleb Beloy; South Anchorage 16:34 5. Noah Hoefer; Dimond 16:37 6. Michael Earnhart; Chugiak 16:42 7. Aaron Power; Service 16:49 8. Isaac Dammeyer; West Anchorage 16:49 9. Marty Rygh; Dimond 16:50 10. Max Beiergrohslein; Chugiak 16:55 11. Peter Hinds; Dimond 16:57 12. Preston Wethington; Grace Christian 17:02 13. Jacob Lestina; Chugiak 17:03 14. Vincent Coverdell; Grace Christian 17:06 15. Kaleb Smith; Anchorage Christian 17:06 16. Cole Fritzel; Grace Christian 17:16 17. Will Gerlach; Chugiak 17:18 18. Aaron Maves; West Anchorage 17:19 19. Ethan Howe; East Anchorage 17:19 20. Max Johnsen; Dimond 17:21 21. Paul Kopp; Grace Christian 17:22 22. Kelly Martin; West Anchorage 17:25 23. Ethan Eski; West Anchorage 17:29 24. Michael Olson; Eagle River 17:32 25. Noble Gurney; Palmer 17:35 26. Garrett Streit; Colony 17:39 27. Joshua Davis; Anchorage Christian 17:40 28. Landon Hayes; Wasilla 17:40 29. Cole Jones; West Anchorage 17:41 30. Brennan Lackey; Wasilla 17:42 31. Lane Meier; Colony 17:50 32. Nicholas Prosser; Dimond 17:51 33. Michael Connelly; Chugiak 17:52 34. Caleb Jacko; South Anchorage 17:53 35. Luke Howe; East Anchorage 17:53 36. Kyle Fischer; South Anchorage 17:53 37. Ryan Smith; South Anchorage 17:53 38. Isaac Main; West Anchorage 17:55 39. Seth Lochmann; Grace Christian 17:55 40. Ryan Owens; Palmer 17:58 41. Geremu Daggett; Grace Christian 17:59 42. Jared Gardiner; Dimond 17:59 43. Ty Elliott; Grace Christian 18:00 44. Kolten Greathouse; Wasilla 18:02 45. Brady Burrough; South Anchorage 18:03 46. Jaime Rush; South Anchorage 18:05 47. Ben Fischer; South Anchorage 18:07 48. Jayden Rice; Colony 18:09 49. Jake Waterhouse; Colony 18:10 50. Zachary Daniel; Colony 18:10 51. Zach Cheyette; Colony 18:13 52. Merrich Schwingendor; Bartlett 18:13 53. Mike Reem; Palmer 18:15 54. Michael Pereat; Unalaska 18:20 55. Amiqaq Maclean; Palmer 18:38 56. Connor Marbrey; Kodiak 18:41 57. Chris Hines; Service 18:43 58. Levi Miller; Palmer 18:50 59. Samuel Stapley; Houston 18:52 60. Tommy King; East Anchorage 18:53 61. Liam Albertson; East Anchorage 18:55 62. Alexander Logsdon; Wasilla 19:00 63. Jonathane Pereat; Unalaska 19:03 64. Thomas Phelan; Bethel 19:09 65. Micah Tedrick; Anchorage Christian 19:13 66. Jamin Crow; Bethel 19:22 67. Brandon Davis; Chugiak 19:26 68. Carson Chadwick; Bartlett 19:29 69. Simeon Ramirez; Colony 19:33 70. Logan Magee; Wasilla 19:33 71. Kyler Ferguson; East Anchorage 19:36 72. Dylan Perdue; Wasilla 19:41 73. Keegen St. Amand; Cordova 19:43 74. Gareth Lecrone; East Anchorage 19:44 75. Joshua Putikka; Bethel 19:44 76. Esau Weyiouanna; Barrow 19:46 77. Charles Hansen; Houston 19:47 78. Kalin Woods; Valdez 19:51 79. Jin Shiozaki; Valdez 19:51 80. Rafael Alfaro; Valdez 19:56 81. Ezra Jones; Kotzebue 19:58 82. Daniel Szepanski; Anchorage Christian 20:02 83. Herwin Riodil; Unalaska 20:08 84. Samuel Logsdon; Wasilla 20:12 85. Will Sanchez; East Anchorage 20:12 86. William Benes; Valdez 20:27 87. Alek Winkelman; Bethel 20:29 88. Aiden Ivanoff; Kotzebue 20:35 89. Peter Crow; Bethel 20:49 90. Daniel Spencer; Houston 21:03 91. Isiah Mongoyak; Barrow 21:12 92. Logan Seymore; Redington 21:14 93. Coltrane Chase; Kotzebue 21:20 94. Mikal Nelson; Barrow 21:25 95. Eli Atkins; Kotzebue 21:27 96. Ryan Troyer; Kotzebue 21:30 97. Eldred Paradeza; Unalaska 21:35 98. Luke Hofacker; Anchorage Christian 21:40 99. Jordan Korth; Glennallen 21:45 100. Dawson Cowell; Redington 21:55 101. Klaydon Charlie; Bethel 21:58 102. Henry Kowunna; Tikigaq 22:11 103. Trenton Nazuruk; Kotzebue 22:14 104. Joshua Hughes; Meade River 22:16 105. Kyler Rexford; Barrow 22:17 106. Jasper Ross; Houston 22:22 107. Alvin Werneke; Kotzebue 22:28 108. Skye Weyiouanna; Barrow 22:32 109. KC Balbarino; Unalaska 22:36 110. Eldon Lieb; Meade River 23:02 111. Alfred Kippi; Meade River 23:12 112. Kameron Rexford; Barrow 23:32 113. Miguel Torres; Unalaska 23:35 114. Joerenz Nobleza; Barrow 24:08 115. Gary Poe; Bethel 24:51 116. Jaden Rose; Nunamiut 25:13 117. Maverick Castilo; Unalaska 25:29 118. Gideon Frankson; Tikigaq 25:48 119. Eli Knapp; Houston 28:35 120. John Frankson; Tikigaq 28:42 121. Ben Post; West Anchorage

Varsity Girls

1. Emily Walsh; Eagle River 18:31 2. Adrianna Proffitt; Chugiak 18:45 3. Robyn Miller; South Anchorage 18:59 4. Katey Houser; Palmer 19:32 5. Breanna Day; Chugiak 19:34 6. Meredith Schwartz; Service 19:42 7. Claire Nelson; Eagle River 19:55 8. Payton Smith; West Anchorage 20:00 9. Lucy Young; South Anchorage 20:00 10. Nancy Biegel; South Anchorage 20:01 11. Mary Reinbold; Dimond 20:06 12. Delainey Zock; Dimond 20:06 13. Marit Flora; Service 20:17 14. Katie Bast; Monroe Catholic 20:27 15. Elliana Zock; South Anchorage 20:31 16. Kelsey Johannes; West Anchorage 20:35 17. Sophie Wright; Palmer 20:41 18. Elizabeth Novakovich; South Anchorage 20:47 19. Elise Metzger; Grace Christian 20:53 20. Sofija Spaic; Colony 20:56 21. Sophia Coverdell; Grace Christian 20:59 22. Lydia Ortiz; Palmer 21:00 23. Campbell Peterson; Chugiak 21:02 24. Shea Alaniva; Colony 21:04 25. Lily Slatonbarker; West Anchorage 21:08 26. Kiara Sherman; Eagle River 21:09 27. Rebekah Annett; Grace Christian 21:10 28. Lauren White; Monroe Catholic 21:12 29. Capozzi Addison; Chugiak 21:16 30. Ivy Eski; West Anchorage 21:17 31. Mary Goodwin; Eagle River 21:18 32. Lucy Shea; Colony 21:19 33. Brooklynn Gould; Chugiak 21:19 34. Ryann Dorris; West Anchorage 21:30 35. Hannah Yi; West Anchorage 21:33 36. Sadie Benter; South Anchorage 21:41 37. Hadley Earl; South Anchorage 21:46 38. Abbi Boucher; Wasilla 21:47 39. Lydia Bushey; Colony 21:49 40. Maria Cvancara; Dimond 21:50 41. Annika Colberg; West Anchorage 21:50 42. Monica Bustillos; Colony 21:53 43. Madeline Ortiz; Palmer 21:53 44. Leia Hoggard; Service 21:57 45. Kiley Dennis; Chugiak 21:59 46. Jeannie Cook; Monroe Catholic 22:01 47. Grace Hodges; Monroe Catholic 22:02 48. Reagan Lash; Grace Christian 22:06 49. Abby Novak; Colony 22:11 50. Emily Erickson; Dimond 22:13 51. Alana Lim; Service 22:43 52. Brenna Flannery; Dimond 22:47 53. Anna Stephan; Redington 22:49 54. Kaley Fleming; Dimond 22:51 55. Lindsey Gerlach; Chugiak 22:55 56. Leola Atkinson; Bartlett 22:59 57. Faith Annett; Grace Christian 23:07 58. Liz Engle; Dimond 23:12 59. Nina Kalytiak; Palmer 23:27 60. Brynna Gerlach; Glennallen 23:29 61. Maura Grahek; Monroe Catholic 23:29 62. Andrea Apthorp; Wasilla 23:31 63. Megan Nelson; Grace Christian 23:38 64. Claire Fry; Nunamiut 23:54 65. Giselle Rachels; Wasilla 23:58 66. Aila Berrigan; Palmer 24:14 67. Caroline Bohlman; Anchorage Christian 24:21 68. Kaila Short; Kotzebue 24:24 69. Sophia Nowers; Palmer 24:32 70. Brynn Steiner; Wasilla 24:40 71. Marley Ireland; East Anchorage 24:43 72. Lewis Caitl Brower; Barrow 24:44 73. Fiona Phelan; Bethel 24:49 74. Ashton Ealum; Anchorage Christian 24:52 75. Sophia Palomar; Valdez 24:59 76. Lindsey Beans-Polk; Bethel 25:05 77. Beth Hensley; Bethel 25:19 78. Hope Walker; Redington 25:22 79. Kyla Smith; Anchorage Christian 25:28 80. Elizabeth Lee; Wasilla 25:31 81. Faith Walker; Redington 25:33 82. Cadence Cedars; Bethel 25:56 83. Katelyn Kaleak; Barrow 26:03 84. Katelyn Wadsworth; Valdez 26:05 85. Momoka Ishikawa; Valdez 26:24 86. Emily Parks; East Anchorage 26:26 87. Kelsey Smallwood; Anchorage Christian 26:38 88. Emily Tedrick; Anchorage Christian 26:39 89. Clare Bernstine; Colony 26:49 90. Jessica McCall; Kotzebue 27:09 91. Alqaq Small; Bethel 27:39 92. Zaida Baldwin; Kotzebue 27:56 93. Madison Martin; Anchorage Christian 27:56 94. Rachel Solomon; Barrow 28:08 95. Gabrielle Fredericks; Bethel 28:21 96. Lewanne Brower; Barrow 28:47 97. Bella Ranck; Glennallen 29:23 98. Amik Kaeli; Bethel 30:33 99. Emma Bodfish; Meade River 33:06 100. Madison Troyer; Kotzebue 33:26 101. Kahlia Lane; Tikigaq 33:26 102. Kahia Baldwin; Kotzebue 36:43 103. Starr Thomas; Kotzebue 37:16

Open Boys

1. David Sliwinski; Grace Christian 17:27 2. Seth Kniegge; Grace Christian 17:35 3. Diego Jenkins; West Anchorage 17:35 4. Will Michener; Eagle River 17:37 5. Tayson McKenzie; Dimond 18:05 6. Alex Carl; Eagle River 18:10 7. Ian Cruickshank; Dimond 18:11 8. Simon Keffalos; South Anchorage 18:14 9. Nick Jablonski; Dimond 18:17 10. Warren Metzger; Grace Christian 18:19 11. Gunnar Sackerson; Eagle River 18:20 12. Aiden Schubert; South Anchorage 18:20 13. Porter Blei; Chugiak 18:22 14. Henry Michener; Eagle River 18:26 15. Solomon Shepherd; West Anchorage 18:27 16. Benjamin Meahan; Chugiak 18:30 17. Paul Hlasny; Service 18:30 18. Ben Thatcher; Grace Christian 18:31 19. Silas Kniegge; Grace Christian 18:32 20. Zach Huntman; Service 18:32 21. Ronnie Fiscus; Dimond 18:33 22. Cole Posthumus; Eagle River 18:33 23. Jevin Lim; Service 18:34 24. Mark Eggener; West Anchorage 18:36 25. Quinn Smith; West Anchorage 18:40 26. Owen White; Dimond 18:41 27. Kurtis Brumbaugh; Dimond 18:41 28. Steven Brissette; Eagle River 18:45 29. Eli Seaver; West Anchorage 18:45 30. Bryson Whitworth; Colony 18:49 31. Isaac Lee; South Anchorage 18:51 32. Charlie Rush; West Anchorage 18:51 33. Matthew Tompkins; South Anchorage 18:51 34. Preston Skeete; Dimond 18:52 35. Nicholas Von Imhof; Dimond 18:52 36. Daniel Ferucci; South Anchorage 18:54 37. Calvin Brady; Chugiak 18:56 38. Nils Kolb; Dimond 18:58 39. Ben Coulter; West Anchorage 18:59 40. Jack Debrecht-mow; South Anchorage 19:00 41. Joshua Miles; Colony 19:01 42. Michael Belmear; Chugiak 19:02 43. Tucker Lien; Eagle River 19:03 44. Grant Goodman; South Anchorage 19:05 45. Jason Hutchinson; South Anchorage 19:07 46. Christian Velez; Eagle River 19:08 47. Griffin Bailly; South Anchorage 19:09 48. Finnigan Donley; West Anchorage 19:09 49. Adrian Velasco; Dimond 19:11 50. Michael Dunn; Chugiak 19:11 51. Zachary Williams; Dimond 19:12 52. Jacob Heavener; Eagle River 19:12 53. Ziven Witczak; Palmer 19:14 54. Garret Simon; Service 19:16 55. Joshua Baker; Eagle River 19:17 56. Colby Teller; Eagle River 19:18 57. Jacob Ross; Colony 19:20 58. Liam Chisholm; West Anchorage 19:21 59. Bret Brumbaugh; Dimond 19:26 60. Jace Makamson; Colony 19:26 61. Brett Evans; South Anchorage 19:28 62. Ethan Jennings; Eagle River 19:30 63. Logan Burrough; South Anchorage 19:31 64. Ian Beals; West Anchorage 19:33 65. David Dosik; West Anchorage 19:35 66. Jack Demmert; South Anchorage 19:36 67. Benjamin Page; South Anchorage 19:38 68. Ethan Kuzina; Colony 19:39 69. Ethan Copp; Palmer 19:40 70. John Zwolinski; Wasilla 19:45 71. Luke Schaezlein; Grace Christian 19:47 72. Hunter DeWall; Dimond 19:48 73. Ayden Smith; West Anchorage 19:49 74. Kaleb Boyce; Grace Christian 19:51 75. Jack Sackerson; Eagle River 19:52 76. Patrick Anderson; South Anchorage 19:53 77. Glenn Steer; Colony 19:53 78. Noah Rygh; Dimond 19:55 79. Colton Bobo; Chugiak 19:55 80. David Schweizer; East Anchorage 19:55 81. Augustus Kaczorowski; Dimond 19:56 82. Reese Schrage; West Anchorage 19:56 83. Nolan Reid; Colony 19:57 84. Leviticus Brandt; Dimond 19:58 85. Matthew Nagel; Chugiak 20:00 86. Luis Rasgado; Bartlett 20:00 87. Ian Davis; Service 20:00 88. Evan Sosinski; Chugiak 20:03 89. Wyatte Ricks; Grace Christian 20:03 90. Spencer Skaling; Dimond 20:04 91. Ethan Davidson; Colony 20:04 92. Mubashir Diriye; East Anchorage 20:06 93. Owen Saltzman; Dimond 20:06 94. Owen Young; South Anchorage 20:07 95. Noah Larson; Dimond 20:08 96. Brian Smith; Eagle River 20:11 97. Curtis Bay; Eagle River 20:11 98. Damien Borchardt; Eagle River 20:11 99. Calvin Kern; South Anchorage 20:11 100. Tru Ulman; Colony 20:12 101. Ryan Ketchum; Grace Christian 20:12 102. Lief Davidson; Colony 20:15 103. Skyler Parks; West Anchorage 20:20 104. Jack Malloy; Eagle River 20:23 105. Robert Johnson; Chugiak 20:23 106. Max Embree; West Anchorage 20:23 107. Alexander Cadieux; Colony 20:25 108. James Salter; Eagle River 20:27 109. Zack Teaford; West Anchorage 20:27 110. James Kochergin; Service 20:29 111. Jacob Cox; Colony 20:30 112. Avery Bell; Wasilla 20:31 113. Matias Ramirez; Colony 20:32 114. Eli Robinson; South Anchorage 20:32 115. Joseph Hsu; Wasilla 20:32 116. Samual Fry; Colony 20:32 117. Owen Farr; Chugiak 20:33 118. Shawn Padilla; Eagle River 20:41 119. Tylere Vinciguerra; Palmer 20:42 120. Justin Lafferty; Chugiak 20:44 121. Andrew Christiansen; Colony 20:45 122. Alex Westervelt; West Anchorage 20:46 123. Scott Lowry; Dimond 20:46 124. Spencer Spackman; Chugiak 20:46 125. Nicholas Prayner; Wasilla 20:50 126. Jacob Herr; Eagle River 20:50 127. Liam Kuperman; Chugiak 20:51 128. Samuel Cryder; Chugiak 20:51 129. Aidan Lee; Wasilla 20:51 130. Ashton Lee; South Anchorage 20:55 131. Ruben Fishinghawk; Colony 20:57 132. Joseph Jablonski; Dimond 21:00 133. Beau Brown; West Anchorage 21:03 134. Clayton Jackson; Grace Christian 21:03 135. Ethaniel Padilla; Eagle River 21:12 136. Timothy Jackson; Dimond 21:12 137. Andy Campbell; Dimond 21:13 138. Austin Elliott; Grace Christian 21:15 139. Aven Elsberg; West Anchorage 21:15 140. Daron Kuzina; Colony 21:16 141. Benjamin McCormack; Dimond 21:16 142. Daniel Kling; West Anchorage 21:17 143. Jesse Lynch; South Anchorage 21:18 144. Simon Mitchell; West Anchorage 21:19 145. Adam Snow; Grace Christian 21:19 146. Niles Williams; Wasilla 21:19 147. Mark Wing; Chugiak 21:23 148. Luis Sanchez-Ullo; Dimond 21:23 149. Wesley Slaughter; South Anchorage 21:23 150. William Pfeifer; Dimond 21:24 151. James Tatakis; Dimond 21:25 152. Cole Kretsinger; Eagle River 21:25 153. Zane Huston; South Anchorage 21:26 154. Griffin Solana-Walke; West Anchorage 21:27 155. Richard Green; Colony 21:28 156. Ethan Hodgin; West Anchorage 21:29 157. Andreas Hernandez; West Anchorage 21:33 158. Skye Scott; Eagle River 21:34 159. Seth Strange; Chugiak 21:34 160. Zachary Rinder; Eagle River 21:35 161. Karsten Hymas; South Anchorage 21:36 162. Scott Johnson; South Anchorage 21:36 163. Stone Pogany; West Anchorage 21:37 164. Ruari O’Brian-Hole; West Anchorage 21:39 165. Dylan Haley; East Anchorage 21:40 166. Paul Cvancara; Dimond 21:41 167. Landon Steiner; Wasilla 21:42 168. Cato Palmer; Eagle River 21:46 169. Will Rygh; Dimond 21:51 170. Lawton Skaling; Dimond 21:52 171. Grant Miller; Eagle River 21:57 172. Joule Reggie; West Anchorage 21:58 173. Brodie O’Hara; Dimond 21:58 174. Cole Wadsworth; Valdez 21:59 175. Edward Zingone; Grace Christian 22:00 176. Andrew Beveridge; Grace Christian 22:01 177. Nolan Kaupp; Anchorage Christian 22:02 178. Tucker Christiansen; Palmer 22:03 179. Holten Reid; Bartlett 22:07 180. Jacob Stuckwish; East Anchorage 22:10 181. Steven Connaher; Eagle River 22:11 182. Isaac Wagle; Wasilla 22:12 183. Dale Spann; Anchorage Christian 22:13 184. Blaine McElligott; South Anchorage 22:14 185. Orion Christian; Eagle River 22:14 186. Nicholas Tremarco; Service 22:20 187. Nolan Miller; South Anchorage 22:20 188. Elias McGhee; Grace Christian 22:20 189. Lucas Berry; South Anchorage 22:21 190. David Carballo; South Anchorage 22:22 191. Logan Bloechl; West Anchorage 22:22 192. Mark Schuerch; East Anchorage 22:24 193. Tucker Mechtenberg; Service 22:25 194. Isaac San Juan; Dimond 22:25 195. Brian Morris; East Anchorage 22:26 196. George Saxe; Eagle River 22:27 197. Malachi Stamoolis; Colony 22:29 198. Jared Hopkins; Colony 22:30 199. Will Fagerstrom; Dimond 22:31 200. Sam Cox; West Anchorage 22:32 201. Jack Smith; Eagle River 22:35 202. Garrett Lemmons; Dimond 22:37 203. Cole Cashion; Dimond 22:38 204. Bryan Crim; West Anchorage 22:40 205. Landon Shults; South Anchorage 22:41 206. Hayden Smith; Eagle River 22:42 207. MacKenzie Tracey; Bartlett 22:45 208. Teigan Dowd; Colony 22:45 209. Nikona Rousseau; Palmer 22:47 210. Asher Frost; Service 22:48 211. Kameron Potter; Eagle River 22:49 212. Kristoff Beagley; West Anchorage 22:54 213. Jason Smilie; Valdez 22:59 214. Nathan Zeffery; Colony 22:59 215. Julio Ramirez; East Anchorage 23:02 216. Shay Schumaker; West Anchorage 23:04 217. Nathan Shields; Grace Christian 23:05 218. Devon Paulson; Colony 23:06 219. Reese Cochran; South Anchorage 23:07 220. Nolan Johnson; Colony 23:07 221. Kaushal Riedman; South Anchorage 23:07 222. John Frati; Colony 23:11 223. Austin Stelzer; East Anchorage 23:13 224. Max Carl; Eagle River 23:13 225. Derek DeCleva; Chugiak 23:21 226. Kale Rude; West Anchorage 23:29 227. Chris Hunt; Eagle River 23:38 228. Hiram Kern; South Anchorage 23:39 229. Alex Meissen; Eagle River 23:49 230. Christopher Griesbaum; Grace Christian 23:52 231. Benjamin Snively; Wasilla 23:55 232. Ethan King; West Anchorage 23:59 233. Charlie Martinez; South Anchorage 24:02 234. Julian Huynh; South Anchorage 24:07 235. William Zalazar; West Anchorage 24:08 236. Vytas Quigley; South Anchorage 24:09 237. Mikah Wedeking; South Anchorage 24:13 238. James Bartel; Service 24:15 239. Kenan Metzger; Grace Christian 24:20 240. Aiden Gallant; Chugiak 24:24 241. Trenton Underhile; Anchorage Christian 24:25 242. Connor Burns; Anchorage Christian 24:31 243. Bradley Keeney; Wasilla 24:32 244. Nathaniel Hill; Wasilla 24:34 245. Cody Lee; South Anchorage 24:53 246. Sam Snively; Wasilla 25:01 247. Redwon Diriye; East Anchorage 25:02 248. Niko Noga; East Anchorage 25:02 249. Billy Mueller; West Anchorage 25:03 250. John Laurance; South Anchorage 25:05 251. Maxwell Carter; Service 25:06 252. Tayvis Russo; Colony 25:09 253. Ethan White; Colony 25:21 254. Owen Johnson; Chugiak 25:25 255. Max Scott; Anchorage Christian 25:36 256. Nicholas Bittner; West Anchorage 25:40 257. Erik Jones; South Anchorage 26:07 258. Austin Corbit; East Anchorage 26:11 259. Samuel Sturgis; Colony 26:13 260. Landon McDowell; Colony 26:21 261. Cash Mujagic; Service 26:42 262. Nick Johnston; South Anchorage 26:46 263. Colby Wood; Dimond 26:51 264. Clayton Johnson; Eagle River 26:55 265. Zachary Crowe; Eagle River 26:56 266. Luke Lilly; Bartlett 26:56 267. Isaih Melgar; Service 26:58 268. Eric Hobbs; Anchorage Christian 27:04 269. Jacob Lefler; South Anchorage 27:05 270. Michael Hill; Wasilla 27:07 271. Salomon Donnelly; South Anchorage 27:17 272. Indiana Gates; Eagle River 27:23 273. Wesley Eastham; West Anchorage 27:30 274. Wyatt Mehlberg; Valdez 27:31 275. Quin Wuttke; West Anchorage 27:35 276. Brock Van Arsdale; Eagle River 27:36 277. Keyaun Sylvia; West Anchorage 27:39 278. Matthew Agron; Eagle River 28:02 279. Logan Wilkens; Bartlett 29:16 280. Eric Scott; Eagle River 29:26 281. Jackson Church; East Anchorage 29:55 282. Micah Nashold; Colony 30:05 283. Ozric Sparks; Chugiak 30:11 284. Robert Wilson; Service 38:12 285. Octavius McCleskey; East Anchorage

Open Girls

1. Morgan Coniglio; West Anchorage 21:21 2. Tarja Latva-Kiskol; West Anchorage 21:28 3. Elizabeth Kilby; South Anchorage 21:34 4. Colette Zidek; South Anchorage 21:41 5. Piper Belmear; Chugiak 21:41 6. Maggie Keffalos; South Anchorage 21:42 7. Maria Nedom; West Anchorage 21:42 8. Frida Vargas; West Anchorage 21:48 9. Anna Bjorn-Roli; Grace Christian 21:48 10. Nataya Lee; South Anchorage 21:49 11. Aurora Pennington; Eagle River 21:57 12. Amanda Michener; Eagle River 22:00 13. Lily Pannkuk; West Anchorage 22:11 14. Sophie Biegel; South Anchorage 22:12 15. Dayl Tieszen; South Anchorage 22:15 16. Abigail Robinson; South Anchorage 22:15 17. Linh Bui; South Anchorage 22:17 18. Michelle Graeber; Dimond 22:20 19. Kali Smedley; Chugiak 22:22 20. Vivi (Genev Trevithick; Grace Christian 22:28 21. Maia McCormack; Dimond 22:29 22. Sophia Green; Chugiak 22:38 23. Hannah Cryder; Chugiak 22:41 24. Lindsey Western; South Anchorage 22:44 25. Natalie Hood; West Anchorage 22:45 26. Madeline Troxell; Dimond 22:47 27. Michaella Schaffer; Grace Christian 22:48 28. Indigo Hobson; South Anchorage 22:50 29. Julia Thomas; South Anchorage 22:57 30. Alexxa Schubert; South Anchorage 22:59 31. Olivia Burrup; Chugiak 23:01 32. Sophia Cvancara; Dimond 23:01 33. Hailey Hand; Dimond 23:01 34. Anna McLaughlin; Grace Christian 23:02 35. Anna Halsey; Dimond 23:02 36. Ainsley Rinner; Grace Christian 23:07 37. Kaelyn Rosso; West Anchorage 23:08 38. Teagan Smith; Service 23:08 39. Claire Smith; Colony 23:10 40. Sammy Legate; West Anchorage 23:14 41. Lorien Kauffman; West Anchorage 23:16 42. Nicole Bell; Colony 23:24 43. Miaja Coombs; Colony 23:25 44. Libbey Gionet; Grace Christian 23:33 45. Lauren Dorris; West Anchorage 23:34 46. Riley Wilson; Eagle River 23:35 47. Smedley Meg; Chugiak 23:38 48. Sandoval Leeani; West Anchorage 23:43 49. Alexis Black; Dimond 23:50 50. Allison Beloy; South Anchorage 23:53 51. Haley Harmon; Chugiak 23:57 52. Gabby Laipeniels; West Anchorage 23:59 53. Ava Lien; Service 24:05 54. Autum Thomas; Chugiak 24:06 55. Veronika Reed; West Anchorage 24:07 56. Sydney Tusten; Chugiak 24:09 57. Anita Walsh; Eagle River 24:12 58. Julia Szerszenski; Eagle River 24:14 59. Genevieve Grenier; South Anchorage 24:17 60. Anna Deaton; Eagle River 24:18 61. Lucy Atkinson; Bartlett 24:25 62. Mackenzie Wilson; Eagle River 24:27 63. Jane Dayton; Chugiak 24:28 64. Susannah Griffith; South Anchorage 24:28 65. Isabel Lukes; South Anchorage 24:35 66. Sultana Noffsinger; Service 24:40 67. Valerie Brudie; West Anchorage 24:41 68. Kaleigh Amundson; Chugiak 24:42 69. Camas Oxford; West Anchorage 24:44 70. Kiera Chase; South Anchorage 24:48 71. Hannah Farr; Eagle River 24:53 72. Elisabeth Hennemann; Palmer 24:55 73. Alys Korosei; South Anchorage 24:56 74. Grace Atteberry; South Anchorage 24:59 75. Aleah Williams; South Anchorage 25:00 76. Isabelle Zink; Colony 25:01 77. Paige Nelson; Chugiak 25:04 78. Lila Goddard-Vaug; East Anchorage 25:05 79. Victoria Shein; West Anchorage 25:07 80. Misty Phiachanthar; South Anchorage 25:09 81. Julia Witherall; South Anchorage 25:09 82. Lauren Madden; Dimond 25:11 83. Ciara Hellmann; South Anchorage 25:16 84. Sarah Basset; Eagle River 25:17 85. Siena Noffsinger; Service 25:18 86. Ava Straub; Colony 25:18 87. Rachelle Lyon; Chugiak 25:20 88. Riley Malone; Colony 25:23 89. Sarah Price; Eagle River 25:23 90. Alea Winkler; South Anchorage 25:37 91. Madison Schuh; South Anchorage 25:38 92. Kylee Griffin; Wasilla 25:40 93. Angelina Grande; Valdez 25:43 94. Haley Chadwick; Bartlett 25:44 95. Camryn Wileman; Service 25:47 96. Kaitlyn Backman; West Anchorage 25:49 97. Zella Aspengren; South Anchorage 25:54 98. Morgan Bolan; Bartlett 25:55 99. Kaylani Ugalino; Dimond 25:59 100. Beatrix Brudie; West Anchorage 26:04 101. Taylor Tiulana; Dimond 26:04 102. Maria Peters; Chugiak 26:07 103. Lucille Longhurst; Eagle River 26:08 104. Jada Whitehouse; Service 26:12 105. Zoe Copp; Palmer 26:13 106. Mykennan Rinella; Palmer 26:18 107. Anna Schmidt; South Anchorage 26:20 108. Marina Witherall; South Anchorage 26:20 109. Leah Bland; West Anchorage 26:22 110. Sarah Lowry; Dimond 26:26 111. Madison Coles; Service 26:27 112. Mya Olds; Chugiak 26:28 113. Mia Rossi; Grace Christian 26:33 114. Chloe Miller; Valdez 26:36 115. Marah Lane; Grace Christian 26:47 116. Janah Gatpandan; Anchorage Christian 26:49 117. Lauryn Worley; Colony 26:57 118. Ashley Kim; West Anchorage 27:00 119. Zoee Beiergrohsle; Chugiak 27:25 120. Andrea Storer; West Anchorage 27:27 121. Kylee Deering; Colony 27:30 122. Ella Thompson; Colony 27:35 123. Grace Pawlak; South Anchorage 27:38 124. Penlope Hobbie; West Anchorage 27:41 125. Ada McWhite; Dimond 27:47 126. Finnley O’Brian; Wasilla 28:04 127. Katelynn Swaim; South Anchorage 28:05 128. Eva Elmore; Redington 28:17 129. Alexa Blakey; West Anchorage 28:21 130. Eilidh Kimberling; Dimond 28:21 131. Jordan Rader; Eagle River 28:21 132. Adria Lawrence; West Anchorage 28:22 133. Teslin Thomas; West Anchorage 28:25 134. Aubrey McGuire; Service 28:53 135. Madeline Fouts; South Anchorage 28:54 136. Abigail Donohue; South Anchorage 28:54 137. Perpetua Hippler; Service 29:01 138. Elle Alderman; West Anchorage 29:03 139. Sorcha Bowers; Service 29:05 140. bella Kari; South Anchorage 29:17 141. Amanda Thomas; West Anchorage 29:20 142. Ada Lawrence; West Anchorage 29:26 143. Kristi Anderson; East Anchorage 29:31 144. Tallie Robinson; South Anchorage 29:32 145. Diana Jackson; Grace Christian 29:32 146. Amiah Barker; Palmer 29:35 147. Raevan Wear; Wasilla 29:52 148. Talya Barnes; West Anchorage 29:55 149. Abigail Spiro; South Anchorage 29:58 150. Lily Koitzsch; South Anchorage 30:09 151. Settle Maeve; South Anchorage 30:16 152. Ava Cook; Chugiak 30:25 153. Amelia Marsburn; West Anchorage 30:33 154. Tara Skidmore; West Anchorage 30:38 155. Madeline Giles; Bartlett 30:39 156. Corin Thornley; Service 30:51 157. Noelle Mattingley; South Anchorage 30:51 158. Hazel Burch; South Anchorage 30:52 159. Kayla Reader; Bartlett 31:04 160. Emma Ulrich; South Anchorage 31:13 161. Piper Lightwood; South Anchorage 31:27 162. Makayla Garrett; East Anchorage 31:31 163. Lilyahna Engebretsen; Colony 31:33 164. Emma Sorensen; Eagle River 31:33 165. Abigail Scavette; Colony 31:35 166. Kylee Brown; Chugiak 31:42 167. Genevieve Lang; Bartlett 31:43 168. Riley Lofland; Wasilla 31:56 169. Adda Johnson; Dimond 32:05 170. Alexia Hansen; Chugiak 33:03 171. Madison McDonald; Colony 33:05 172. Danielle Barnes; Wasilla 33:19 173. Meghan Kimberling; West Anchorage 33:37 174. Hananiah Miles; Wasilla 33:43 175. Allison Brennan; Dimond 34:10 176. Aria Farris; East Anchorage 34:27 177. Meg Martin; East Anchorage 34:29 178. Krysta Roe; Eagle River 34:43 179. Kaitlynn Wilkinson; South Anchorage 34:49 180. Fallon Gleason; East Anchorage 35:05 181. Cadence Watson; Eagle River 35:33 182. Makayla Rose; Eagle River 35:33 183. Leila Halverson-Fi; Wasilla 36:34 184. Lena Palmer; Wasilla 36:53 185. Annika Enkvist; Dimond 39:59 186. Samantha Wilkinson; South Anchorage 45:56 187. Haeley Pogue; Bartlett 53:05 188. Sarah Cornels; West Anchorage

Facebook comments