Chugiak boys race to CIC track and field title behind Bausch’s big weekend

Sunday, May 19, 2019 - 17:15
  • Chugiak’s Daniel Bausch leads teammate Hyrum Nelson in the boys 1,600 meter run on Saturday, May 18, 2019 at the Cook Inlet Conference Track and Field Meet. Bausch won the 800, 1,600 and 3,200 meter races at the meet to lead the Chugiak boys to a team title. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)
  • Eagle River’s Morgan Bolin clears the final hurdle en route to victory in the girls 100 meter hurdles at the 2019 Cook Inlet Conference Track and Field Championships Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)
  • Chugiak’s Reilly Hall hands off to teammate Shaylee Griffin during the team’s winning run in the 4x200 meter relay at the 2019 Cook Inlet Conference Track and Field Championships Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)
  • Eagle River’s Carter Gladwill screams as he wins the boys 400 meter dash at the Cook Inlet Conference Track and Field Championships on Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)
  • Chugiak’s Caleb Lattier competes in the partners long jump event at the 2019 Cook Inlet Conference Track and Field Championships Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)
  • Chugiak’s Justin Nevells takes the baton from teammate Austin Harr during the boys 4X400 meter relay at the Cook Inlet Conference Track and Field Championships on Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)
  • Eagle River’s Emily Walsh leads Dimond’s Kylie Judd and South’s Ava Earl in the girls 1,600 meter run at the 2019 Cook Inlet Conference Track and Field Championships Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. Walsh finished second, Earl won and Judd was third. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)
  • Chugiak’s Logan Mathieu takes the handoff from teammate Austin Harr in the boys 4x200 meter relay at the 2019 Cook Inlet Conference Track and Field Championships Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star) CORRECTION: A previous version of this cutline misidentified Mathieu.
  • Chugiak’s Hyrum Nelson gets a hug after the boys 1,600 meters at the 2019 Cook Inlet Conference Track and Field Championships Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)
  • Chugiak’s Oz Sparks competes in the partners 4x100 meter relay at the 2019 Cook Inlet Conference Track and Field Championships Saturday, May 18, 2019 at Dimond Alumni Field. (Matt Tunseth / Chugiak-Eagle River Star)

Fueled by a blazing run Friday and a depth charge Saturday, the Chugiak boys track and field team raced to a dominant win at the Cook Inlet Conference Track and Field Championships at Dimond Alumni Field.

The Mustangs’ Daniel Bausch followed up a blazing win in the 3,200 meters Friday with victories in the 800 and 1,600 meters Saturday as Chugiak racked up 179 team points to beat second-place Bartlett by 82 points. Bausch won the 3,200 in 9 minutes, 12.03 seconds Friday, a personal best. Meet officials originally stated Bausch broke Don Clary’s CIC meet record in the 3,200 meters. However, Clary’s mark of 9:12.9 in 1975 was set in the 2-mile — which is about 3,219 meters — making Clary’s the superior time.

On Saturday, Chugiak got strong performances in everything from sprints to distance to field events to dominate the eight-team meet.

“The thing that’s really good is we have depth in a lot of events,” said Chugiak head coach Melissa Hall, who was named the CIC’s Coach of the Year.

Chugiak also got wins in the 4X100 and 4X200 meter relays, as well as from Wyatt Rohde in the 300 hurdles, where the Mustangs swept the top three spots.

Like the Chugiak boys, the South girls also got a transcendent performance by a distance running star as Ava Earl won the 800, 1,600 and 3,200 to lead the Wolverines to 149.5 team points and a big victory over second-place Dimond (94) and third-place Chugiak (93). South also got a win from Paige Searles in the 100 meter dash.

Several other records fell over the weekend at a meet that was held in cool conditions with little wind. East sprinter Colton Herman smashed the CIC record in both the 100 and 200 meters, running 10.79 seconds in the 100 to beat the time set by Chugiak’s Dillon Pratt by 0.2 seconds in 2016 and finishing the 200 in 22.18 seconds to break the previous record of 22.23 set by South’s Brett Morman in 2016. Herman also won the long jump for East, which tied Dimond for third in the boys team standings.

The Chugiak girls 4X200 relay team of Reilly Hall, Shaylee Griffin, Brooklynn Gould and Ellie Scherffius won in 1:44.10 to break the record of 1:45.73 set by East in 1995. South also broke the Thunderbirds’ record Saturday but had to settle for second place in 1:44.89.

Dimond’s Alissa Pili was a double winner in the girls shot put and discus, breaking her own record in the shot by 0.75 inches. Dimond’s Danae Stokes also won two events by sweeping the long jump and triple jump.

Bartlett’s Thomas Sio also won two events in dominant fashion, claiming the discus title by 22 feet over Chugiak’s Kenny Huffer and winning the shot put by more than 11 feet over teammate Richard Abrego.

Individual and relay winners of each event automatically qualify for the state meet, which will be held next weekend in Palmer. Athletes with the next 12 best times from conference meets statewide will also earn berths to state, as will the next four best relay times from around the state. State qualifiers will be announced Sunday on the Alaska School Activities Association website.

The Eagle River girls finished fourth led by Walsh’s trio of second-place finishes and a win from Morgan Bolin in the 100 hurdles. Bolin also finished second to Chugiak’s Brooklynn Gould in the 300 hurdles for the Wolves, who claimed victory in the 4X800 meter relay by more than seven seconds.

Carter Gladwill won the 400 meters and finished a half-second behind Baush to place second in the 800 for the sixth-place Eagle River boys.

Wolves coach Matt Turner said coaches will be anxiously watching results from around the state to see which athletes will be heading to state.

“I’ll be clicking refresh all night,” he said.

Cook Inlet Conference Track and Field Championships

May 17-18, Dimond Alumni Field

Boys

Team scores — 1) Chugiak, 179; 2) Bartlett, 97; 3) (tie) Dimond and East, 72; 5) Service, 60; 6) Eagle River, 37; 7) South, 33; 8) West, 27

Individual events (top 3 only)

100 meters - 1) Colton Herman, Est, 10.79 seconds (new CIC record; old record: 10.99 seconds, Dillon Pratt, Chugiak, 2016); 2) Jeremiah Wilson, Chugiak, 10:95; 3) Jacob Jines, Service, 11.19

200 meters — 1) Colon Herman, East, 22.18 (new CIC record; old record: 22.23 seconds, Brett Morman, South, 2016); 2) Jeremiah Wilson, Chugiak, 22.47; 3) Treyone Suber, Bartlett, 22.58

400 meters— 1) Carter Gladwill, ER, 51.22; 2) Nolan Rand, Service, 52.38; 3) Austin Cargill, Bartlett, 52.57

800 meters - 1) Daniel Bausch, Chugiak, 1:58.90; 2) Carter Gladwill, ER, 1:59.43; 3) Hyrum Nelson, Chugiak, 2:00.71

1600 meters - 1) Daniel Bausch, Chugiak, 4:16.68; 2) Hyrum Nelson, Chugiak, 4:18.97; 3) Santiago Prosser, Dimond, 4:25.65

3200 meters — 1) Daniel Bausch, Chugiak, 9:12.03; 2) Hyrum Nelson, Chugiak, 9:28.98; 3) Santiago Prosser, Dimond, 9:41.52

110 meter hurdles — 1) Adrian Velasco, Dimond, 15.99; 2) Logan Mathieu, Chugiak, 16.11; 3) Will Anderson, Service, 16.16

300 meter hurdles — 1) Wyatt Rohde, Chugiak, 41.90; 2) Logan Mathieu, Chugiak, 42.23; 3) James Mathes, Chugiak, 42.45

4X100 meter relay — 1) Chugiak, 43.68; 2) Bartlett, 43.71; 3) Dimond, 46.14

4X200 meter relay — 1) Chugiak, 1:32.46; 2) East, 1:32.80; 3) Dimond, 1:34.85

4X400 meter relay — 1) Service, 3:31.23; 2) Chugiak, 3:36.24; 3) Dimond, 3:36.62

4X800 meter relay — 1) Dimond, 8:17.40; 2) Eagle River, 8:22.45; 3) Chugiak, 8:35.09

Shot put — 1) Thomas Sio, Bartlett, 58 feet, 6.25 inches; 2) Richard Abrego, Bartlett, 47-0.75; 3) Shaistin Naufahu Gaspar, Bartlett, 44-2.5

Discus — 1) Thomas Sio, Bartlett, 159-9; 2) Kenny Huffer, Chugiak, 137-9; 3) Dante Light, East, 134-1

High jump — 1) Pike Peterson, South, 5-10; 2) (tie), Dray Etienne, Chugiak,Will Anderson, Service, and Jackson Wall, Chugiak, 5-8

Long jump — 1) Colton Herman, East, 21-4.75; 2) Zaci Charles, East, 20-7.75; 3) Quincy Heartwell, South, 20-4

Triple jump — 1) Rian King, Bartlett, 43-4; 2) Theodore Bahr, West, 40-9.5; 3) Justin Nevells, Chugiak, 40-6.5

Girls

Team scores— 1) South, 149.5; 2) Dimond, 94; 3) Chugiak, 93; 4) Eagle River, 78; 5) West, 68; 6) Service, 33; 7) East, 31.5; 8) Bartlett, 28

Individual events

100 meters — 1) Paige Searles, South, 12.47; 2) Sarah Robinson, South, 12.48; 3) Ellie Scherffius, Chugiak, 12.75

200 meters — 1) Damecia Jones, Bartlett, 25.83; 2) Sarah Robinson, South, 25.9; 3) Paige Searles, South, 26.19

400 meters — 1) Tz’Zhay Wyche, West, 59.39; 2) Reilly Hall, Chugiak, 1:00.87; 3) Kaitlyn Backman, West, 1:01.12

800 meters — 1) Ava Earl, South, 2:22.07; 2) Emily Walsh, ER, 2:22.72; 3) Kylie Judd, Dimond, 2:25.06

1600 meters — 1) Ava Earl, South, 5:04.37; 2) Emily Walsh, ER, 5:06.77; 3) Kylie Judd, Dimond, 5:08.9

3200 meters — 1) Ava Earl, South, 10:56.12; 2) Emily Walsh, ER, 11:02.65; 3) Grace Fahrney, Service, 11:06.37

100 meter hurdles — 1) Morgan Bolin, ER, 15.1; 2) Brooklynn Gould, Chugiak, 15.62; 3) Denisha Snow, West, 17.22

300 meter hurdles — 1) Brooklynn Gould, Chugiak, 46.73; 2) Morgan Bolin, ER, 48.56; 3) Denisha Snow, West, 48.64

4X100 meter relay — 1) Chugiak, 49.37; 2) South, 49.78; 3) Bartlett, 51.34

4X200 meter relay — 1) Chugiak, 1:44.10 (new CIC record; old record: 1:45.73, East, 1995; 2) South, 1:44.89; 3) West, 1:46.64

4X400 meter relay — 1) West, 4:11.39; 2) South, 4:15.38; 3) Dimond, 4:16.11

4X800 meter relay — 1) Eagle River 10:00.27; 2) South, 10:07.39; 3) Chugiak, 10:14.68

Shot put — 1) Alissa Pili, 40-10.75 (new CIC record; old record: 40-10, Alissa Pili, Dimond, 2018); 2) Laila Tosi, East, 39-10.5; 3) Paige Brown, West, 32-7.25;

Discus — 1) Alissa Pili, Dimond, 115-1; 2) Avery Brown, ER, 107-9; 3) Laila Tosi, East, 107-2

High jump — 1) Khadijah Morgan, East 5-0; 2) Hanna Henrie, South, 5-0; 3) Olivia Maisey, South, 5-0

Facebook comments